Ile można zaoszczędzić dzięki pompie ciepła?
Ogrzewanie domów za pomocą pomp ciepła staje się coraz powszechniejsze. Wiele osób decyduje się na tę formę ze względu na komfort użytkowania oraz ekologiczne podejście. Mianowicie w przeciwieństwie do kotłów na ekogroszek czy pellet, korzystanie z pomp ciepła nie wymaga praktycznie żadnego nakładu pracy. Ich używanie ogranicza się jedynie do obsługi systemu za pomocą kilku przycisków, które pozwalają w łatwy sposób zmienić temperaturę powietrza lub wyłączyć ogrzewanie. Dzięki temu można zaoszczędzić czas oraz cieszyć się czystością w domu. Ponadto inwestycja w pompy ciepła jest również rozwiązaniem, które w przyszłości oznacza spore oszczędności. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w ten system ogrzewania oraz sprawdź, ile możesz na nim zyskać.
Czy inwestycja w pompy ciepła się opłaca?
Montaż pomp ciepła wiąże się z dużym wydatkiem. Zwykle zainstalowanie tego nowoczesnego systemu ogrzewania to koszt rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niemniej jednak wsparciem dla inwestorów mogą być np. dofinansowania z rządowych programów mających na celu upowszechnienie ekologicznych systemów ogrzewania i pozyskiwania energii. Co więcej, jednorazowy duży nakład finansowy zwraca się już po kilku latach użytkowania. Przy czym niezwykle ważne jest to, by odpowiednio zaprojektować instalację, dostosowując jej wydajność do zapotrzebowania energetycznego budynku. W tym celu należy uwzględnić powierzchnię domu oraz liczbę domowników. Mianowicie niewłaściwy dobór mocy systemu może generować nadprogramowe koszty.
Koszty ogrzewania pompą ciepła można obliczyć za pomocą współczynnika efektywności energetycznej, który jest zwykle określony w karcie urządzenia. W celu uzyskania współczynnika efektywności SCOP, który określa przybliżoną wartość zużycia energii przez pompę ciepła, określoną wartość wystarczy pomnożyć przez średnią wartość nakładu energii. Wówczas roczne zapotrzebowanie budynku na ciepło można podzielić przez otrzymany wynik. Chcąc uzyskać takie wartości, można również skorzystać z internetowych przeliczników, które po wpisaniu metrażu budynku oraz średnich kosztów zużycia energii automatycznie przeliczą koszty ogrzewania domu przy wykorzystaniu pompy ciepła o danej mocy.
Zwykle szacuje się, że przy zainstalowaniu systemu ogrzewania za pomocą pompy ciepła można zaoszczędzić nawet do 70% rocznych wydatków. W przypadku domów jednorodzinnych mogą to być koszty rzędu kilku tysięcy złotych w skali roku. Montaż pomp ciepła eliminuje również wydatki na zakup opału, generując jedynie koszty zużycia prądu. Co więcej, pompy ciepła również wypadają korzystniej w zestawieniu z ogrzewaniem olejowym lub elektrycznym, które obecnie jest uznawane za jedno z najdroższych sposobów ogrzewania domów. Ponadto połączenie tego nowoczesnego systemu ogrzewania np. z instalacją fotowoltaiczną może całkowicie pozbawić domowników konieczności opłacania rachunków ze względu na własną produkcję energii, która będzie wykorzystywana do zasilania instalacji grzewczej.